Vianočný zázrak trvá v Hospici Ľubietová doteraz

Hospic Ľubietová sa na sklonku roku 2018 zapojil do jedinečného neziskového projektu Vianočný zázrak. Jeho organizátori sa snažia obdarovať osamelých či opustených seniorov v domovoch dôchodcov. Vianočné priania seniorov, sme pomohli identifikovať priamo v Hospici Ľubietová prostredníctvom stránky www.vianocnyzazrak.sk. Návštevníci webu – darcovia si mohli vybrať konkrétne priania, ktoré aj splnili.

Veľké poďakovanie projektu Vianočný zázrak nie je len zo strany pracovníkov Hospicu Ľubietová, ale najmä od samotných obdarovaných.

Dlhšie im trvalo, kým sa im podarilo prekonať emócie s toho, že aj oni sú obdarovaní. Navyše dostali niečo, v čo ani len nedúfali. Najskôr nechápavo krútili hlavami nad tým, že vôbec niekto im poslal niečo, čo ich potešilo. Neskôr začali namáhať svoje pamäťové bunky a hľadali zabudnutých príbuzných či známych, ktorí si na nich mohli spomenúť. O to silnejšie bolo zistenie, že dary prichádzajú od ľudí, ktorí ich vôbec nepoznajú, no majú neskutočne veľké srdce.

Vianočný zázrak sa zďaleka neskončil odovzdaním darčekov a niekoľkými slzami dojatia. To naj pokračuje aj teraz a určite bude trvať ešte minimálne niekoľko mesiacov.

Pani Mária napríklad dostala set na úpravu nechtov. Ako dáma, ktorá žije v kolektíve plnom priateľstva, sa o úpravu nechtov nestará len na svojich rukách, ale vďačne si kráti chvíle v spoločnosti kamarátok, ktorým skrášlenie rada dopraje tiež.

Pán Dušan strávil pracovný život za volantom stavebných strojov. Po poriadnom šoku zo stavebnice LEGO, z ktorej vzniká hasičské auto so slzami v očiach skonštatoval, že toto je už nad jeho sily. Práve teraz si to užíva oveľa viac. S pomocou ostatných klientov a ochotných zamestnancov Hospicu Ľubietová spoločnými silami dávajú stavebnici konečný vzhľad. A čím je proces stavby pomalší, tým viac zostáva času na vychutnanie si jednotlivých detailov prepracovanej hračky.

Pani Zlatka sa nemôže spoľahnúť na oporu vlastných nôh. Na svoj údel sa nesťažuje, pretože vie, že sa môže spoľahnúť na pomoc opatrovateľov. O to viac si vychutnáva hrazdu, vďaka ktorej môže aspoň trochu upraviť svoju polohu na posteli aj sama. O to viac je teraz motivovaná a snaží sa posilniť aj ruky,  aby bola čo najsebestačnejšia.

Upravený, oholený a s úsmevom na tvári sa prejde po chodbách aj pán Dezider.  Hoci sa holil pravidelne aj doteraz, s novým holiacim strojčekom z Vianočného zázraku je to predsa len iný pocit.

Stacionárny bicykel patril k najobjemnejším darom Vianočného zázraku. Dostala ho pani Elenka, ktorá fyzickú aktivitu potrebuje a ani sa jej nevyhýba. Keď ju videli ostatní seniori, nedala in dôvod na závisť. Takmer denne je stacionárny bicykel v spoločenskej miestnosti, kde sa oň delí aj s ďalšími, ktorým to zdravotný stav dovolí.

Vianočný zázrak potešil aj pani Prisku. V balíčku si okrem sladkostí našla aj kozmetiku, ktorú má veľmi rada.

Rýchlejšie má usušené vlasy aj pani Juaneta a pán Ján sa vďaka špeciálnemu stolíku dokáže sám jednoduchšie obslúžiť aj pri posteli.

Jednoducho Vianočný zázrak trvá v Hospici Ľubietová stále. Takmer denne sa na pretras dostane téma, ako je možné, že niekto len tak daruje takú hodnotnú vec aj seniorom, ktorí sa už akosi necítia na revanšovanie sa. Aj preto ešte jedno obrovské ďakujeme všetkým, ktorí vytvorili úžasný neziskový projekt Vianočný zázrak.