Bylinkový kvíz

Jeseň sa už naplno hlási o slovo a čas strávený von na čerstvom vzduchu sa už žiaľ  kráti. Jednoducho je chladnejšie.  Ale práve v takýto čas nesmierne dobre padne dúšok bylinkového čaju. Nielenže výborne chutí, ale má v sebe aj množstvo látok, ktoré pomáhajú upevniť zdravie. Ale aj tu platí staré známe – všetko s mierou. Treba na to myslieť už pri varení čaju. Ktorá bylinka mi pomôže pri kašli? Čo si dať pri urologických problémoch? Kedy je dobré dať si napríklad mätu piepornú.

V Hospici Ľubietová súťažia na kvízoch klienti každý pondelok. 5. októbra vyberali z odpovedí na dvadsiatku otázok o liečivých bylinkách. Vedeli by ste si napríklad vybrať správnu odpoveď na otázku – Kedy je vhodné použiť  kloktadlo z fenikla, keby ste mali na výber tieto tri možnosti?

A: Pri zápachu z ústnej dutiny.

B: Pri ochorení ďasien, kývajúcich sa zuboch.

C: Na liečenie drobných vriedkov v ústach.

Okrem tejto otázky sa, samozrejme, o liečivej rastline klienti dozvedia aj veľa zaujímavostí.  Alebo napríklad taká borievka. Vraj ju väčšina Slovákov pozná ako príchuť v alkoholickom nápoji známom pod prezývkou Lesný dych.  V skutočnosti veľa ľudí vie, že borievka obyčajná napomáha látkovej premene. Osoží pri nadúvaní a dezinfekcii tráviaceho traktu a má aj močopudný účinok.  Tiež stimuluje činnosť pečene. Ak ju chceme použiť, treba vedieť, kde by sme ju našli. Skúste si vybrať, ktorá z možností je správna.

A: Všade, kde je vlhko.

B: Darí sa jej všade, kde je teplo a sucho.

C: Potrebuje veľa chladu.

Nie je dôležité, či naši klienti uhádnu všetky správne odpovede. Tak, či tak po ich tipoch sa ju dozvedia. Dôležité je, že sa príjemne zabavia a aj sa čo-to nové naučia.

Tentoraz to bolo aj s malou domácou úlohou. Majú sa totiž pokúsiť uhádnuť, ktoré bylinky boli použité v čajoch, ktoré v týchto dňoch dostávajú. Sme sami zvedaví, ako sa im bude pri plnení tejto úlohy dariť. Faktom však zostáva, že aj keby náhodou neuhádli ani jednu, svojmu zdraviu určite prospejú. Navyše sa môžu sústrediť na niečo milé, zmysluplné a pritom aspoň na chvíľu zabudnúť na to, prečo teraz ich blízki nemôžu za nimi prísť.